Moskova’ya Uzanan Keyifli Bir Yolculuk Yapmak İster Misiniz?

Moskova’ya Uzanan Keyifli Bir Yolculuk Yapmak İster Misiniz?
Moskova’ya Uzanan Keyifli Bir Yolculuk Yapmak İster Misiniz? Tekno Kenar

 

Rusya dünyanın en büyük ülkesi ve başkenti de Moskova. Evet Moskova’ya götüreceğim sizi bugün Tarihçesine bakarsak Ekim devriminden sonra 1918 yılında başkent olmuştur. Onlarca tarihi yerleri, eserleri ve yapıtları vardır. En önemli eserlerinden biride kuşkusuz Kızıl Meydandır. Kızıl Meydan dediğime bakmayın bu bir eser değil adı gibi orası da bir sokak en az bizim Sultanahmet meydanı kadar önemlidir.

Oraya gittiğinizde Çat pat Türkçe konuşabilen esnafları gördüğünüzde yüzünüzde bir tebessüm olacak şimdiden sezebiliyorum.11 Milyon civarı bir nüfusa sahip olmaları da İstanbul’u akla getirmiyor değil eski tarihi binaları bize 1980 yıllarını anlatıyor ve içimizde bir boğuk hava yaratıyor sanki. Kremlin sarayı ve gökdelenlerden başka normal bir bina yok diyebiliriz, ne garip. Çok soğuk bir iklime sahip olan Moskova’da 5-6 dereceyi geçen hava görürseniz sevinebilirsiniz; çünkü buranın halkı -20 derecelere bile alışmış gözüküyor. 

       

 

Bizden 1 saat ileride olan Moskova’da hayat böyle ilerliyor. Yolda yürürken genellikle genç bayanların veya yaşlı gözüken teyzelerin kucaklarında bebekler görürsünüz, bunun sebebi ise kadınların genç yaşta boşanıp mutlu bir evlilik yapamamaları, alkole çok değer veren Rus insanı yuvayı yıkmada da çok büyük bir faaliyet gösteriyor diyebiliriz. Daha demin belirttiğim çok soğuk bir iklime sahip olan Moskova’da insanlar parayı bulunca direk Antalya veya Bodrum gibi illerimize tatile geliyorlar. Biraz daha çok parası olanlar Yunan adalarına veya Dubai gibi lüks yerlere gidiyor.

Türklerden sonra en matrak ve komedi insanlar olarak Rusları rahatlıkla gösterebiliriz sizlere çok eğlenceli ve garip insanlar ama bizim kültürümüzden ve şakalarımızdan pek de uzak değiller açıkçası. Neyse Moskova’nın içini gezmeye devam edelim Moskova’da yanılmıyorsam tam 8 tane havaalanı var neden bu kadar fazla havaalanı yapmışlar gerçekten anlayamadım ama elbet bir bildikleri vardır. İnsanlar burada genelde çok eskilerden kalma metrolara biniyorlar ama hakkını yemeyelim yeni ve çok konforlu metrolarda yavaş yavaş merkezlere geliyor. Ulaşımın çok ucuz olduğu böyle bir yerde rahatlıkla istediğiniz yere gidebilirsiniz. 

        

Alkolün, sigaranın çok ucuz olduğunu söyleyebiliriz burada; fakat özellikle meyve sebze fiyatları çok uçuk derecelerde pahalı. Tarımın iklimden dolayı yapılamadığı ve nüfusunda çok olduğundan dolayı Moskova sebze ve meyveyi ithal ediyor. Burada bizim portakal ve domateslerimizi görmek mümkün memleket havası geliyor yahu diyebilirsiniz elbet.

Ucuzluk konusunda petrolünde yani benzininde burada ucuz olduğunu söylemek mümkün petrol çıkarılan yerlerde Ortadoğu ve Güney Amerika ile kıyasıya rekabet içinde Rusya, gerçekten rezervleri çok fazla, büyük bir ihtimalle topraklarının büyüklüğüne vermek lazım. Yolda geçerken yaşlı tonton teyzelerin sert bir bakışını görebilirsiniz fakat yanına gidip iki kelam laf ettiğinizde gerçekten çok yumuşadıklarını ve iyi biri olduklarını düşünebilirsiniz. Eğer sizler de bu heyecanı yerinde yaşamak isterseniz https://www.biletall.com/ucak-bileti adresinden en uygun fiyatlarla uçak biletinizi satın alabilirsiniz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsung Ekonomik Çıkmazda!
Samsung Ekonomik Çıkmazda!
Google Pixel’de Su Performansı Etkileyici
Google Pixel’de Su Performansı Etkileyici