1 Milyar Yıldız Samanyolu’nda Tek Tek Karelendi!

Avrupa Haber Ajansı (ESA) tarafından yapılan uzay çalışmalarında çok önemli bir başarıya imza atıldı.

1 Milyar Yıldız Samanyolu’nda Tek Tek Karelendi!
1 Milyar Yıldız Samanyolu’nda Tek Tek Karelendi! Tekno Kenar

Avrupa Haber Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamalarda Samanyolu galaksisinde yapılan çalışmalar neticesinde Samanyolu’nun yıldız haritası çıkarıldı. Yıldız haritasının çıkarılabilmesi adına 5 yıldan beri özel olarak bir ekip tarafından çalışmalar yürütülürken, bu çalışmalar boyunca 1 milyar yıldız görüntülendi. Yıldızlar tek tek karelenirken, bu çalışmalar ile birlikte yıldızların tüm detayları da aktarılmış oldu.

Çalışmalar için Gaia adı verilen özel bir uzay teleskopu kullanılırken, 5 yıldan beri yapılan çekimler sonucunda 3 boyutlu harita çıkarılabildi. Uzay çalışmaları için bu harita büyük bir öneme sahip olurken, Samanyolu’nun büyük bir bölümü de artık resmen kayıtlara geçirilmiş oldu. Güneş sistemine oldukça yakın bir bölümün hedeflendiği çalışmalarda 1.5 milyon kilometre kadar yakına gidildi.

Bir İlk Başarıldı!

Avrupa Haber Ajansı (ESA) tarafından yapılan bu çalışma büyük bir öneme sahip olduğu gibi aynı zamanda bir ilk. Bugüne kadar hiçbir kurum tarafından böyle kapsamlı bir çalışma yapılmazken, araştırmaların yanı sıra bundan sonraki çalışmalar için de kaynak olacak bir haritanın çıkarılması, çalışmaların çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak.  Üstelik çalışmaların net ve doğru bir şekilde yapılmış olması da güvenirli bir kaynağın elde edilmesini sağladı.

Milyar Piksellik Kamerayla Çekildi

Gaia’da kullanılan özel bir teknoloji ile birlikte milyar piksellik çözünürlükte çekim yapabilmek mümkün. Bu özelliği ile bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli çalışmaya imza atan Gaia, bugüne kadar Samanyolu ile ilgili yapılan çalışmalarda elde edilen fotoğrafların 20 katı sadece Gaia ile 5 yıl içerisinde elde edildi. 

1 Milyar Yıldız Samanyolu’nda Tek Tek Karelendi! Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

1 Milyar Yıldız Samanyolu’nda Tek Tek Karelendi! Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün