Tekno Kenar

  Android telefonlarda şarjınızın ömrünü arttıran en büyük etken

  Dünyada en çok kullanılan akıllı telefonlar Android işletim sistemini kullanıyor. Akıllı telefonların genel sorunu ise şarjlarının en fazla 1 gün dayanması.

  Android telefonlarda şarjınızın ömrünü arttıran en büyük etken

  Sosyal medyada sıkça karşılaştığınız haberlerden biriyle yine karşınızdayız belki ama akıllı telefonlardaki şarj sorunun temeli haberimiz içerisinde bulunuyor. Diğer platformlarda sizlere genel olarak ekran parlaklığını kısın, tema olarak hareketli resimler tercih etmeyin gibi öneriler yapılır. Fakat dikkat ettiyseniz telefonlarımızın şarjının en fazla mobil veriniz yani internetiniz açık olduğunda erken bittiğini görmüşsünüzdür. Şimdi şu temelde belirteceğimiz bir şey ki internetinizi kapattığınız zaman şarjınızın daha uzun ömürlü olacağı kesin bir yargıdır. Ama burada interneti kapatırken aslında temel etkeni es geçiyoruz. Çünkü internet kendi kendine şarj yemiyor sonuçta, bağlı bulunduğu uygulamalar şarjınızı tüketiyor.

  Uygulamalar arka planda açık kalır

  Akıllı telefonların temel prensibi kapattığınız uygulamaların arka planda çalışmasıdır. Bunu size bir örnek vererek izah edelim. Sosyal medya uygulaması WhatsApp üzerinden bir mesaj yazıyorsunuz ve birden telefon geldi bakmak zorunda kaldınız. Bu esnada arkadaşınıza yazdığınız bir mesaj olursa, telefonu cevaplasanız bile kapanmaz ve görüşme bittikten sonra mesajınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ama arka planda çalışmasaydı devam edemez baştan yazmak zorunda kalırdınız.

  Açık uygulamaları tamamen kapatın

  Akıllı telefonumuzdan Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra uygulamalarımızı gördüğümüz Uygulamalar menüsünü buluyoruz. Çok arayacağınız bir menü değil ama her Android telefonda farklı sekme altında olabilir. Uygulamaları bulduktan sonra en üstte sekmeler halinde Yüklenen, SD Kart ve Çalışan ikonları yer alır. Buradan Çalışan sekmesine tıklayıp gördüğümüz Facebook, Twitter, WhatsApp gibi uygulamaları tıklayarak durdur seçeneğini tıkladığımızda uygulama tamamen kapanacaktır. Bu adımları uygularken internetiniz açık olmasın yoksa tekrar kendi kendine uygulamalar aktif olacaktır.

  Peki bu ne zaman işime yarayacak, internet kapalı olduktan sonra şarjı ne yapayım diyebilirsiniz. Uzun yollara çıkarken veya %10’un altında şarjınız kaldı diyelim, bu adımları uygularsanız en az iki katı daha uzun süre şarjınız devam edecektir. Normalde %1’deyken internetiniz açık olursa en fazla 2-3 dakika sonra telefonunuz kapanacaktır. Fakat sizlere belirttiğim yöntem ile 2 saatten fazla telefonun açık kaldığı denenmiş ve tarafımdan bizzat görülmüştür.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Android telefonlarda şarjınızın ömrünü arttıran en büyük etken başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Android telefonlarda şarjınızın ömrünü arttıran en büyük etken başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Android telefonlarda şarjınızın ömrünü arttıran en büyük etken başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?