Alexa

Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir

Apple bundan sonra intel işlemcileri kullanmayı bırakabilir.

Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir
Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir Tekno Kenar
Bu içerik 2508 kez okundu.

MacBooklar için Intel CPU’larına güvenen Apple, bundan sonra dizüstü bilgisayarları için kendi ARM işlemcilerini üretmek istiyor. iPad ve iPhone’larda bunu başarıyla yapan firma, tüm cihazlarındaki tüm çipsetleri artık kendisi yapabilir.

iPhone Modeli İzlenecek

Aslında ARM destekli Mac bilgisayarlar uzun süredir duyduğumuz bir şeydi fakat The Nikkei tarafından yayınlanan yeni raporlara göre Apple işleri daha ciddi hâle getiriyor. Endüstriden kaynaklar Apple’ın kendi çiplerini üreterek iPhone’larda olduğu gibi bunu notebook modellerine entegre edeceği konuşulurken, bu çipler aynı zamanda dokunmatik ekran, parmak izi tarayıcısı ve görüntü sürücü işlevlerini de kendi başına yapabilecek.

Tabii Apple akıllı telefonlarındakiyle MacBook’larda kullanılan modern çipsetler biraz ayrı bir konu çünkü macOS’ta x86 yapısında bir mimari kullanılıyor. Yani işletim sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için oldukça güçlü bir donanıma ihtiyaç duyuluyor.

Anonim Kaynaklar Konuştu

Bu da asla olmayacak anlamına gelmiyor çünkü The Nikkei’ye konuşan kaynaklar Apple’ın konuyu ciddi ciddi masaya yatırdığını söylüyor. Çip endüstrisinde yönetici olan bir anonim kaynak da konuya ilişkin konuşarak, ‘Dizüstü bilgisayarlar giderek daha ince oluyor ve tüketiciler de arttırılmış mobilite ve uzun batarya ömrü talep ediyor. Bu da ARM mimarisiyle uyuşuyor’ sözlerini kullandı.

Diğer yandan Intel’in de yeni Kaby Lake Refresh işlemcileriyle mobil platformlarda enerji verimliliğine ve performansa odaklandığını biliyoruz. Bakalım ilerleyen dönemlerde Apple artık Intel çipsetleri kullanmayı tamamen bırakacak mı?

Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

Artık Mac’ler Apple Yapımı ARM İşlemcilerle Gelebilir Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Red Dead Redemption ve Gears of War 2 Xbox One X İçin 4K Yayınlandı
Red Dead Redemption ve Gears of War 2 Xbox One X İçin 4K Yayınlandı
Out Of The Park Baseball 19 Çıktı
Out Of The Park Baseball 19 Çıktı