Bir Klişe Son Mu Buluyor?

Cem YILMAZ’ın da gösterilerinde dile getirdiği bizim fişe taktığımız robotlar olarak mı kalacak yoksa bilim kurgu filimleri gerçek olacak mı? Bakalım yeni robotlar ne olacak.

Bir Klişe Son Mu Buluyor?
Bir Klişe Son Mu Buluyor? Tekno Kenar

Aleksander Reben. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Berkeley Üniversitesi’nin robot bilimcisi. Yapay zekada yeni bir boyuta geçen bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmasında yaptığı robotun insanlara karşı zarar verip vermeyeceğinin kararını robota bıraktı. Bu robot kendi kararı ile insan derisi üzerinde küçük bir delik açtı.

200 dolara yapılan bu robot bir insanın derisinde delik açıp açmayacağına kendisi karar verebiliyor. Robotu yapan Aleksander Reben robotu yaparken Rus Bilim Kurgu Yazarı Isaac Asimov’un kitaplarındaki üç robot kuralından ilki olan “Bir robot bir insana zarar veremez ya da zarar gören bir insana karşı kayıtsız kalamaz” kuralına gönderme yaparak ‘FIRST LAW’ (ilk kural) adını uygun buldu.

Aleksander Reben robotun birine zarar vermek için tasarlanmadığını belirtti ve First Law’ın her zaman zarar vermek modunda olmadığını ve onunla yapay zeka ve robot teknolojisi etiği alanında yeni bir tartışma başlatmayı umduğunu dile getirdi.

Aleksander Reben First Law’ın ne zaman delik açıp açmayacağını kime zarar verip vermeyeceğini tasarımcısı olarak bilmediğini söyledi. Yazılımda bulunan yapay zeka algoritmalarına göre karar veriğini ve bu algoritmalarda sabit bir durum olmadığını kaydetti.

Bir Klişe Son Mu Buluyor? Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

Bir Klişe Son Mu Buluyor? Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün