Tekno Kenar

  Çin, hackerlara geçit vermeyen Kuantum uydusunu fırlattı

  Dünyanın ilk kuantum teknolojisine sahip uydusu Quess, Çin tarafından bugün uzaya fırlatıldı.

  Çin, hackerlara geçit vermeyen Kuantum uydusunu fırlattı

  Geleceğin teknolojisi: Kuantum bilgisayarlar

  Kuantum bilgisayarlar, son zamanlarda gündeme Kanada Başkanı Justin Trudeau’ya sorulan soruyla gündeme gelmişti. Basın toplantısında bir gazeteci Trudeau’ya kuantum bilgisayarlar ile ilgili soru sormuş, Trudeau’nun bu soruyu bilimsel bir şekilde açıklaması takdirle karşılanmıştı. Gündeme bu soruyla gelen kuantum bilgisayarlar, önümüzdeki yılların süper bilgisayarlarını oluşturacaklar. Zira kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlarda olduğu gibi bitlerden değil, kübitlerden oluşmakta. Bu durum kuantum bilgisayarlara, ışık hızına yakın hızlarda işlem yapabilme imkânı sağlıyor.

  Quess, üst düzey güvenliğe sahip

  Yörüngedeki yerini almak için Çin’den uzaya fırlatılan Quess, yüksek performansının yanında üst düzey güvenliğe de sahip. QUESS isimli projenin bir parçası olan uydu, Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya fırlatıldı. Bu uydu, uzayla yer arasındaki üst düzey güvenlikli iletişim projesinin bir parçası olarak görülebilir.  Çin’deki resmi haber ajansı Xinhua’nın yayınladığı açıklamada “QUESS, iki yıllık görevi esnasında uzaydan karaya kırılamaz şifreler göndererek hack geçirmez bir kuantum iletişimi kurması için tasarlandı.” İfadesini kulandı.

  Kuantum iletişiminin bu kadar güvenli olmasının sebebi, kuantum parçacıklarının kopyalanamaz olması.

  Çin, hackerlara geçit vermeyen Kuantum uydusunu fırlattı başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Çin, hackerlara geçit vermeyen Kuantum uydusunu fırlattı başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Çin, hackerlara geçit vermeyen Kuantum uydusunu fırlattı başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?