Tekno Kenar

  Facebook, kullanıcılarına en az kokain kadar bağımlılık yapıyor

  Milyarlarca kişinin kullandığı Facebook, kişilerin en büyük bağımlılığı olarak nitelendiriliyordu ve bu artık bilimsel olarak kanıtlandı.

  Facebook, kullanıcılarına en az kokain kadar bağımlılık yapıyor

  Sosyal medyaya yönelik yapılan araştırmalar, uzmanlar tarafından sürekli olarak araştırmaları beraberinde getiriyor. Kişilerin sürekli olarak vakit harcadıkları sosyal medya hesaplarının bağımlılık yönünde de ciddi iddialar ortaya atılmıştı. 1 milyar 250 milyonluk bir kullanıcı sayısına sahip olan Facebook üzerinden de bağımlılık iddialarına yanıt aranmak üzere bilimsel bir araştırma düzenlendi.

  Kullanılan onlarca sosyal medya sitesi ve bu sitelerin uygulamaları dikkate alındığında Facebook ile en yakın rakibi arasında milyonlarca kişilik bir fark bulunmaktadır. Bu da neden Facebook’un bu kadar ilgi çektiğine yönelik bir merak uyandırmaktaydı. Kişilerin saatlerce vakit geçirebildiği, oyunlar oynayabildiği ya da eklenen özelliklerden sonra birbirleri ile görüntülü bir şekilde sohbet edebildikleri Facebook için, California State Üniversitesi tarafından bir araştırma yapıldı.

  Facebook ve kokain benzetmesi gerçek oldu

  Üniversite tarafından yapılan bu psikolojik araştırmalar çok büyük bir gerçeği ortaya çıkardı. Seçilen gönüllü deneklere bazı sorular soruldu ve onlara bu soruların devamında görseller gösterildi. Görseller içerisinde Facebook yazısı ya da amblemini gördükleri anda da ellerine verilen butona basmaları istendi. Onlarca denek üzerinde bu test uygulandı ve sonuca da nihayet ulaşıldı.

  İnsan beyninde bulunan Amigdala Bölgesi, uyuşturucuya karşılık gelen tepkinin ilk ortaya çıktığı yerdir. Deneklerin beyin fonksiyonlarındaki incelemelerde de Facebook görselini gören her kişide Amigdala Bölgesi’nin aktif bir şekilde harekete geçtiği görülmüştür. Buna göre, güzel vakit geçirildiği için vazgeçilmeyen Facebook’un, kişilerin en büyük bağımlılıkları olduğu anlaşılıyor.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Facebook, kullanıcılarına en az kokain kadar bağımlılık yapıyor başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Facebook, kullanıcılarına en az kokain kadar bağımlılık yapıyor başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Facebook, kullanıcılarına en az kokain kadar bağımlılık yapıyor başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?