Tekno Kenar

  Facebook’ daki paylaşımından dolayı 350 bin TL ceza aldı

  Son dönemlerde sosyal medya uygulaması Facebook üzerinden yapılan paylaşım ve yorumlara dünyanın birçok ülkesinden cezalar yağıyor.

  Facebook’ daki paylaşımından dolayı 350 bin TL ceza aldı

  Sosyal medya uygulamaları herkese açık olduğu için her türden insan bulunmakta. Bu insanlara engel olmak ise imkânsız olduğu için her türlü hakarete maruz kalabiliyorsunuz. Son birkaç yıl öncesine kadar ise buna karşın herhangi bir önlem alınmıyordu. Çünkü bilim suçlarının kapsamı geniş olmadığından kanunlarda bu ve buna benzer suçlar ile ilgili bir yaptırım yoktu. Fakat sıkıntılar artınca devletlerce yeni yaptırımlar eklendi. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde PKK ve FETÖ sempatizanlarından tutuklananlar olmuştu. Ayrıca Facebook üzerinden küfür ve hakaret edenlere de yaptırımlar uygulanıyor. Bazı insanlara saçma gelse de bu cezalar sadece bizim ülkemizde uygulanmıyor. Yurtdışında da buna benzer olaylar yaşanıyor.

  Facebook üzerinden yapılan paylaşım ve yorumlara cezalar yağıyor!

  Avustralya’nın Nambucca kentinde iki oteli bulunan 74 yaşındaki Kenneth Rothe isimli vatandaş Facebook’ da ki bir paylaşımdan dolayı mağdur oldu. Çünkü otelinde kalan veya yaşlı adamı sevmeyen bir insan tarafından sosyal medyada iki otelde de çocuk istismarı olduğu yönünde bir paylaşım yapıldı. Bunun üzerine Rothe, çevredeki vatandaşlar tarafından darp edildiğini ve insanların oteline gelmediğini belirterek paylaşımı yapan kişi hakkında mahkemeye başvurdu. Heyet tarafından yapılan inceleme sonucunda otelde böyle bir istismarın söz konusu olmadığı anlaşılınca sanığa tam 115 bin dolar, TL değeri ile yaklaşık 350 bin TL ceza verildi. Yapılan paylaşımın iftira olduğu tespit edildi.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Facebook’ daki paylaşımından dolayı 350 bin TL ceza aldı başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Facebook’ daki paylaşımından dolayı 350 bin TL ceza aldı başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Facebook’ daki paylaşımından dolayı 350 bin TL ceza aldı başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?