Tekno Kenar

  Farenizi değiştirmeden önce okumanızda fayda var

  Piyasada farklı kullanıcılara yönelik farklı çoğu fare var. Peki doğru fareyi nasıl seçmeniz gerekiyor?

  Farenizi değiştirmeden önce okumanızda fayda var

  Fare, bilgisayarımızın çoğunlukla göz ardı ettiğimiz parçalarından biri. Ömrü on seneyi basitçe aşabilen fareyi genelde değiştirmek zorunda hissetmiyoruz. Ancak halen bilgisayarınızla beraber gelen fareyi kullanıyorsanız, çok daha iyisini yapabilirsiniz. Piyasada farklı kullanıcılara yönelik farklı çoğu fare var. Peki doğru fareyi nasıl seçmeniz gerekiyor?

  3 bilgisayar faresi türü

  Oyun için: Bilgisayarda oyun oynayanlar, hangi tür fare alacağını kesinlikle düşünmeli. Oyun farelerinin kullanışlı üstünlükleri bulunuyor. Üst seviye modeller çoğunlukla ağırlığı değiştirmenize izin veren parçalarla geliyor. Bunun yanısıra sol ya da sağ elini kullananların doğru dizaynı seçmeye dikkat etmesi gerekiyor.

  Oyun fareleri, yenidenlanan görevleri basitlaştıran butonlarle geliyorlar. Bu butonlare bazı klavye tuşlarını atayabileceğiniz gibi, komplike makrolar da atayabilirsiniz. Bazı farelerde özel keskin nişancı butonları bile bulunuyor.

  Oyun farelerinin çoğu çözünürlüğü değiştirmenize izin veren DPI anahtarıyla geliyor. Bu sayede fare imlecinin hızını hemen artırıp azaltabiliyorsunuz.

  Rahat kullanım için: Ergonomik fareler, elinize daha doğal bir şekilde oturuyor; böylelikle parmaklarınızda ve bileklerinizde oluşacak zorlanmayı azaltıyor. Bu tür farelerde de farklı fonksiyonler görebilen ek butonlar bulunabiliyor.

  Yolculuk için: Bu tür fareler son derece kolaydır. Genellikle üç ya da dört butonden oluşur ve çantada basit taşınabilmeleri için ufak boyutta geliştirilmiştır. Çoğu kablosuz olsa da bazıları kısa ya da sarılabilen kablolarla gelir.

  Bu fareler ergonomiye çok önem vermediğinden, uzun süre fare kullanmayı planlayanların uzak durmasında yarar olabilir.

  4 önemli fare özelliği

  Hangi tür fareyi alacağınızı seçmiş olsanız bile, en iyisini seçmek için aşağıdaki terimleri ve fonksiyonleri bilmeniz gerekiyor.

  DPI (dots per inch / inç başına nokta): DPI önemli özelliklerden biri olsa da, yüksek DPI dşayetleri her zaman çok anlam taşımıyor. DPI, farenin ne kadar titiz olduğunu belirtmekte kullanılıyor. Yüksek sayılar, farenin oldukça az harekete doğru şekilde yanıt verdiği demek. 4000 gibi yüksek bir DPI dşayeti, oyunlarda isabetinizi artırabilir (yalnız bahsedeceğimiz üzere bazı dezüstünlükleri da var). Ortalama kullanıcının DPI’ya bakmasına bile gerek yok.

  Optik mi, lazer mi: Optik fareler LED ile yüzeyden gelen yansımayı okurken lazerli fareler, adından anlaşılacağı gibi hareketi lazerle algılıyor. Optik fareler sadece düz ve saydam olmayan yüzeylerde çalışabiliyor. Lazerli farelerin çoğu, cam dahil çoğu yüzeyde çalışabiliyor. Lazerli fareler daha titiz olsalar da “hızlanma” problemu sebebiyle hareket sırasında imlecin çok hızlı gitmesine neden olabiliyorlar.

  [Toplam:1    Ortalama:5/5]

  Farenizi değiştirmeden önce okumanızda fayda var başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Farenizi değiştirmeden önce okumanızda fayda var başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Farenizi değiştirmeden önce okumanızda fayda var başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?