Tekno Kenar

  Instagramdan yeni güncelleme

  Instagram yeni çıkan anlık görüntü paylaşımı özelliği ile dikkatleri üzerine topladı.

  Instagramdan yeni güncelleme

  Facebook ‘un kullanmaya zorunlu kıldığı fakat kullanıcılarında beğenisini toplayan Facebook Messenger isimli mesajlaşma uygulaması baştan sona şifreli mesajlar özelliğini şimdilerde beta sürümünde test ettiğini duyurdu.

  Peki nedir şifreli konuşma?

  Facebook Messenger uçtan uca şifreleme yöntemini her mesajlaşma için değil kullanıcıların gizli kalmasını istediği önemli mesajlarda kullanmasını sağlayacak. Bununla birlikte WhatsApp’ta yaşanan şifreli mesajlaşmaların gönderilmesi ve alınmasındaki yaşanabilen yavaşlık, tüm mesajlaşmayı etkilemeyecek. Üstelik devreye giren yeni uçtan uca şifreleme yöntemiyle mesajın alıcısı şifreli mesajı sadece tek bir cihazda açılabilecek. Eğer kullanıcı aynı hesabını başka cihazlarda kullanıyorsa, mesaj diğer cihazlarda açılmayacak. Böylece kullanıcının Facebook hesabı herhangi bir başka cihazda açık kalmış olsa ya da şifresi kırılarak giriş yapılsa dahi alıcının uçtan uca şifrelediği konuşma mesajları okunamayacak.

  Facebook mesajları göremeyecek

  Üstelik şifreli mesajlaşma yöntemi ile yapılan mesajlaşma Facebook tarafından bile okunması mümkün olmayacak, alıcı ve kullanıcı arasındaki bu şifreli mesajlaşmayı mesajı gönderen kişinin sahip olduğu şifreyi çözecek anahtara, Facebook şirketi dahi sahip olmayacak. Böylece Facebook bazı ülkelerde yaşadığı zorlayıcı mahkeme kararlarına karşın rahatlamış olacak. Geçtiğimiz yıllarda Brezilya’da yapılan çeşitli soruşturmalar kapsamında Facebook’tan kullanıcıların özel yazışmaları istenmiş, Facebook bu talebi kabul etmediğinde mahkeme tarafından ağır para cezalarına çarptırılmıştı. Hatta şirketin Brezilya ofisinin yöneticileri tutuklanmıştı. Artık uçtan uca şifreleme yöntemi ile Facebook mahkemeye şifrelenmiş mesajı göndererek mahkemenin talebini geri çevirmemiş olacak.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Instagramdan yeni güncelleme başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Instagramdan yeni güncelleme başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Instagramdan yeni güncelleme başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?