Alexa

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Uygulama Hususi Araçları Kapsıyor mu?

1 Aralık 2017 Tarihinde Yürürlüğe Giren Kış Lastiği Uygulaması Hususi Araçları Kapsıyor mu? 2018 Kış Lastiği Cezası Ne Kadar?

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Uygulama Hususi Araçları Kapsıyor mu?
Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Uygulama Hususi Araçları Kapsıyor mu? Tekno Kenar
Bu içerik 2140 kez okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeni Kış Genelgesi yayınlandı. Artık 81 ilde yeni kış lastiği uygulamasına geçiş yapılıyor. Her ne kadar karar aylar öncesinden açıklansa da, 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Bilindiği gibi kış lastiği fiyatları genellikle sürücülerin gözünü korkutuyor ve zorlu ayları masraftan kaçınmak için dört mevsimlik lastiklerle geçiriyorlar. Buna rağmen ihmaller pek çok kazaya sebebiyet veriyor, her yıl sayısız can ve mal kaybı yaşanıyor. Dolayısıyla yeni kış genelgesiyle bu vahim durumların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanıyor. Karar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da imza attı ve yeni genelge 81 ilde valiliklere gönderildi.

Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Karar 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren geçerli olurken, 1 Nisan 2018 tarihine kadar sürecek ve bundan böyle her yıl bu aylar arasında uygulanacak.

Bu sayede hem can ve mal kaybı hem de diğer sürücülerin mağduriyetinin önlenmesi amaçlanıyor.

Şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşıyan bütün ticari araçlar belirlenen tarihler arasında kış lastiği kullanmak zorunda.

Özellikle okul ve servis araçlarının güvenliğinin artması hedeflenirken, bunlar da trafik birimleri tarafından düzenli olarak denetlenecek ve daha ağır yaptırımlar uygulanacak.

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar

Artık kış lastiği takmayan araçlar için 625 lira ceza kesilecek fakat bu rakam yeni yıla girişle birlikte 715 lira şeklinde arttırılacak.

2017 Yılında kış lastiği takmama cezası 625 TL olarak uygulanacak.

Ocak 2018 tarihinden itibaren kış lastiği takmama cezası 715 TL olarak uygulanacak.

Kış Lastiği Cezası Hususi Araçları Kapsıyor mu?

Kanunla ilgili bir diğer merak edilen ise özel araçların buna uymak zorunda olup olmayacağı. Şimdilik böyle bir durum yok ve hususi araçlarda kış lastiği zorunluluğu bulunmuyor. Yasa sadece yük-yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar için devreye girerken, tabii ilerleyen dönemlerde genişletilme olasılığı da bulunuyor. Dolayısıyla kış lastiği fiyatları konusunda şimdiden araştırmaya girmenizi ve aracınıza buna göre eklemeler yapmanızı tavsiye ederiz.

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Uygulama Hususi Araçları Kapsıyor mu? Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Uygulama Hususi Araçları Kapsıyor mu? Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Red Dead Redemption ve Gears of War 2 Xbox One X İçin 4K Yayınlandı
Red Dead Redemption ve Gears of War 2 Xbox One X İçin 4K Yayınlandı
Out Of The Park Baseball 19 Çıktı
Out Of The Park Baseball 19 Çıktı