Tekno Kenar

  Kış olimpiyatları açılış seremonisinde siber saldırı yapıldı

  Beklenen oldu ve sanal korsanlar olimpiyat oyunlarına siber saldırı düzenledi.

  Kış olimpiyatları açılış seremonisinde siber saldırı yapıldı

  2018 Kış Olimpiyatları geçtiğimiz günlerde başlarken, Pheongchang şehrinde düzenlenen açılış seremonisinde siber saldırı yapıldığı Olimpiyat yetkilileri tarafından da resmi ağızdan doğrulandı.

  Reuters tarafından yapılan habere göre organizatörler hem televizyon, hem de internet erişiminin etkilendiğini söyledi fakat kritik bir zarar verilemedi.

  Hackerlardan olimpiyatlara saldırı

  Haberlere göre Cuma günü gerçekleştirilen 2018 Kış Olimpiyatları açılış töreninde internet ağıyla Wi-Fi erişimi kapatıldı. Aynı zamanda organizasyonun web sitesi de çöktü ve katılımcıların biletlerini basılı olarak almasının önüne geçildi. Pyeonghang’deki organizasyon komitesi sözcüsü Sung Baik-you konuya ilişkin bir açıklama yaparken, saldırıları doğruladı fakat sorunun kısa süre içinde çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Aynı zamanda araştırmalar sonucunda saldırının kaynağının bulunamadığını da söyledi.

  Aslına bakarsanız daha önce de Olimpiyat oyunları sanal korsanların saldırısına uğramıştı. Geçtiğimiz ay siber güvenlik firması McAfee bir açıklama yapmıştı ve hackerların turnuvaya saldırı için çalıştığını dile getirmişti. Bunu gerçekleştirmek için de Olimpiyat yetkililerine virüs içeren e-postalar gönderiliyordu.

  McAfee, bu sebeple olimpiyat yetkililerine uyarıda bulunup dikkatli olmalarını söylemişti.

  Resmi makamlar özellikle siyasi gerginlik sebebiyle Kuzey Kore’den gelecek saldırılara karşı tedbirliydi. Fakat yine de fazla bir hasar yaşanmadı ve saldırıların kısa sürede önüne geçilerek önlem alındı.

  Kış olimpiyatları açılış seremonisinde siber saldırı yapıldı başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Kış olimpiyatları açılış seremonisinde siber saldırı yapıldı başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Kış olimpiyatları açılış seremonisinde siber saldırı yapıldı başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?