Tekno Kenar

  Kripto para madencileri hükumet sitelerini ele geçirdi

  Coinhive adlı Malware tehlike saçıyor ve siz farkında olmadan bilgisayarınızı kullanıyor.

  Kripto para madencileri hükumet sitelerini ele geçirdi

  Eşi benzeri görülmemiş bir şekilde, Monero adı verilen Bitcoin-Ethereum benzeri bir kripto parayı elde etmek için çabalayan sanal korsanlar, bu amaçta dünya çapındaki binlerce siteyi ele geçirdi. Üstelik bunların arasında hükumetlere ait web siteleri de bulunuyor.

  Kötü niyetli hackerlar bilgisayarları kendi için kullanıyor

  Olay güvenlik uzmanı Scott Helme tarafından açığa çıkarılırken, birkaç ülkedeki toplamda 4275 hükumet web sitesinin ele geçirildiği duyuruldu. Bu ülkelerin arasında ABD, İngiltere ve Avustralya da bulunurken, Coinhive adı verilen bir malware yazılım enjekte edildi ve sistemlere erişim sağlandı.

  Scott Helme, Sky News’e bazı açıklamalarda bulundu ve bu tip bir saldırının yeni olmadığını fakat daha önce bu boyutlarda hiç görülmediğini dile getirdi. Saldırı İngiltere, İrlanda ve ABD gibi ülkelerdeki binlerce siteyi etkilerken, ciddi derecede zarar verdi. Coinhive adlı kripto para yazılımı buna sebep olurken, bulaştığı sitelere giren ziyaretçileri de etkiliyor ve bilgisayarlarını kripto para madencisine çevirerek izinsiz erişim sağlıyor. Bu şekilde de hackerlar milyonlarca bilgisayarın gücüne erişerek devasa bir işlem ağı kuruyorlar.

  ‘O’ eklentiye dikkat!

  Bu zararlı kod web sitelerine Browsealoud adlı popüler bir uzantı aracılığıyla yerleşirken, bulaştığı yerleri erişilebilir hâle soktu ve hackerlar kısa sürede bilgisayarları kontrolüne aldı.

  Kripto para madencileri hükumet sitelerini ele geçirdi başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Kripto para madencileri hükumet sitelerini ele geçirdi başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Kripto para madencileri hükumet sitelerini ele geçirdi başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?