Tekno Kenar

  Meme kanseri 1 saniye gibi bir sürede tespit edilebilecek

  Yapay zeka destekli yeni sistemle meme kanseri 1 saniye gibi kısa bir sürede net olarak tespit edilebilecek.

  Meme kanseri 1 saniye gibi bir sürede tespit edilebilecek

  Geliştirilen yeni yapay zeka sistemi, özellikle sağlık alanında büyük bir yeniliğe imza atılmasını sağlıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde çalışan araştırmacılar, meme kanserini 1 saniyeden daha kısa bir sürede tespit edebilen yapay zeka sistemine imza attılar. Sistem, doku yoğunluğunu ölçmeyi başararak meme kanseri hastalığının teşhis edilmesinde rol oynuyor. Nitekim bu tespit aşamasının 1 saniyeden daha az bir sürede gerçekleştiği dile getirildi. Bu durum, hem teknoloji dünyası adına hem de tıp alanı açısından son derece önem teşkil ediyor.

  Meme kanserinden etkilenen kadın sayısı oldukça fazla

  Ne yazık ki meme kanseri hastalığı günümüzde ciddi bir sorun teşkil ediyor. Erken teşhis ile büyük oranda kurtulma şansı elbette söz konusu. Bu nedenle risk grubundaki kadınların memografi ile birlikte bu tarz bir hastalığın kontrolünü yaptırmaları öneriliyor. Ancak kimi zaman bu tarz testlerde kanserli dokular tespit edilemeyebiliyor ya da az sayıda ortaya çıkabiliyor. Geliştirilen yapay zeka sistemi bu noktada devreye girerek daha hızlı ve daha doğru sonuçlar sunuyor.

  Yapılan testler ile birlikte yapay zekanın yüksek oranda doğru sonuç sunduğu ortaya çıktı. Bu konuda uzman doktorlar ile birlikte çalışmayı ihmal etmeyen araştırmacılar, özellikle doku yoğunluğunun tespitinde önemli bir başarıya imza attılar. Kısa sürede teşhis işleminin tamamlanmasına yardımcı olan yapa zeka, böylelikle tetkik sürecinin kısalmasına ve bir an önce tedaviye geçilmesine katkıda bulunuyor.

  Yapay zeka daha da gelişecek

  Araştırmacılar, şu anda söz konusu yapay zekanın hastanelerde ve kliniklerde nasıl kullanılabileceğine yoğunlaşıyor. Ayrıca sisteme farklı bilgilerin öğretilmesi ile birlikte yapay zeka ile farklı hastalıkların teşhisi de mümkün hale gelebilir.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Meme kanseri 1 saniye gibi bir sürede tespit edilebilecek başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Meme kanseri 1 saniye gibi bir sürede tespit edilebilecek başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Meme kanseri 1 saniye gibi bir sürede tespit edilebilecek başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?