Tekno Kenar

  Mercedes-Benz elektrikli araçlara 2022’de geçecek

  Avrupa ülkelerinin ardından Çin de fosil yakıtlı araçlara yasak getirme kararı almıştı. Otomobil üreticileri bu kararlara göre plan yaparken, Mercedes-Benz’den elektrikli araçlar hakkında açıklama geldi.

  Mercedes-Benz elektrikli araçlara 2022’de geçecek
  Elektrikli araç modasına uyan son firma da Alman devi Mercedes-Benz oldu. Mercedes bugün bir duyuru yaparak 2022’den itibaren tamamen elektrikli araçlara geçeceklerini duyurdu. Aslında bu tip duyurulara alışmak lazım çünkü araba satışları için en büyük Pazar olan Çin dahi geçen gün yaptığı açıklamayla fosil yakıtlı araçları tamamen yasaklayacaklarını belirtmişti.

  Hem Mercedes hem daimler elektriğe geçiyor

  Mercedes-Benz cephesinden ise açıklama firma yöneticisi Dieter Zetsche’den geldi ve 2022’de bütün araçlarını ya hybrid ya da tamamen elektrikli olarak satışa sunacaklarını dile getirdi. Bu sürece kadar da en azından 50 tane yeni elektrikli model tanıtılacak. Mercedes’in alt markası olan Daimler de 2020 yılında elektrikli araba üretimine geçecek.

  Mercedes-Benz gibi yine başka lüks otomobil üreticileri de benzer kararlar açıklamıştı. Örneğin İsveçli üretici Volvo, 2019 yılında elektrikli araçlara geçeceğini belirtmişti. Ford’un sahibi olduğu Lincoln de elektrikli modeller için 2022 yılını işaret etmişti.

  Kararda Çin etkili oluyor

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Çin hükumetinden bu hafta sonu bir açıklama geldi ve belli bir zaman aralığı içinde ülkedeki bütün fosil yakıtlı arabaların yasaklanacağını duyurdu. Çin’deki araç satış rakamları son dönemde ciddi artış yaşarken, üreticiler de bu pazara yöneliyorlar. Dolayısıyla uzun süreli bir Çin stratejisi için fosil yakıta ‘Elveda’ demek şart olacak.

  Çin, aynı zamanda elektrikli araçlara geçiş için ülkede teşvik politikası yürüteceğini de dile getirmişti. Fransa ve Birleşik Krallık da 2040 yılında fosil yakıt kullanmayı bırakacaklarını duyurmuştu.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Mercedes-Benz elektrikli araçlara 2022’de geçecek başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Mercedes-Benz elektrikli araçlara 2022’de geçecek başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Mercedes-Benz elektrikli araçlara 2022’de geçecek başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?