Tekno Kenar

  Microsoft ve Facebook okyanusa 6500 km internet kablosu yerleştirdi

  Microsoft ve Facebook’un okyanus altındaki yeni projesi interneti bir adım daha ileri taşıyor.

  Microsoft ve Facebook okyanusa 6500 km internet kablosu yerleştirdi

  Microsoft, Facebook ve telekomünikasyon altyapı firması Telxius, Atlantik Okyanusu’nu aşacak boyuttaki en yüksek kapasiteli denizaltı kablolarının tamamlandığını açıkladı. Bahsedilen kablolar aynı anda 71 milyon HD videoyu açabilirken, saniyede 160 terabit veri iletebiliyor ve şu anda kullanılan ortalama ev internet bağlantılarından 16 milyon kat daha hızlı. Microsoft’un açıklamasına göre kablolar 2018 yılının başında, yani birkaç ay sonra resmen faaliyete geçecek.

  En uzun internet kablosu

  ‘Gelgit (Marea)’ adı verilen 4000 mil (yaklaşık 6500km) uzunluğundaki bu denizaltı kablosu, okyanus yüzeyinin 17 bin feet altında kalıyor ve Virginia Sahili, Virginia ve İspanya’nın Bilbao şehri arasında uzanıyor. Marea, mevcut okyanus kablolarının birçoğunun güneyinde yer alan bir rotada uzanırken, bu sebeple de ABD ve Avrupa’daki olası kasırga durumlarında kesintiye karşı korumalı olacak.

  Microsoft başkanı Brad Smith de yeni kabloların kritik bir zamanda geldiğini dile getirirken, Atlantik Okyanusu’ndaki bu yeni kablolar trans Pasifik rotasına göre yüzde 55, ABD ile Latin Amerika’dakilerden de yüzde 40 daha fazla veri taşıyacak.

  Okyanustaki internet kablolarının bir kısmı kuma gömüldü

  Kablo güzergahının büyük bir kısmı bakır kaplamalı sekiz çift fiber optik kabloyla meydana getirilirken, bunlar okyanus tabanında yatıyor. Hatta bazı kısımlar gemi trafiğine karşı önlem alarak doğrudan yerin dibine gömüldü.

  Proje 2 yılın altında bir sürede tamamlanırken, Microsoft’a göre normal zamanın üç katı hızlı çalışıldı. Ayrıca Marea’nın kabloları son derece açık bir tasarıma sahipken, bu sayede teknoloji geliştikçe kablolar da değiştirilebilecek.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Microsoft ve Facebook okyanusa 6500 km internet kablosu yerleştirdi başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Microsoft ve Facebook okyanusa 6500 km internet kablosu yerleştirdi başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Microsoft ve Facebook okyanusa 6500 km internet kablosu yerleştirdi başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?