Tekno Kenar

  Ölümcül Tesla model X kazasında Autopilot devredeydi fakat görmezden gelindi

  Ölümcül Tesla Model X kazasında araç uyarısı devreye girmişti sürücünün ihmali ölümüne yol açtı.

  Ölümcül Tesla model X kazasında Autopilot devredeydi fakat görmezden gelindi

  Son zamanlarda sürücüsüz araç teknolojisi çok da iyi zamanlarını yaşıyor diyemeyiz. Önce Uber’in otonom araçlarından birisi karşıdan karşıya geçen yayaya çarptı, daha sonra da yine bir başka ABD şehrinde Tesla Model X aracında sürücü öldü.

  Model X araç uyarısı devreye girmişti

  Şimdi ise Kaliforniya şehrinde yaşanan bu kazaya dair Tesla’dan bazı açıklamalar geldi. Buna göre aracın Autopilot sürücüsüz araç teknolojisi kaza esnasında araç bariyerlere çarpmadan önce devredeydi fakat sürücü tarafından görmezden gelindi.

  Autopilot özelliği fren yapabiliyor, hızlanabiliyor ya da gaza basabiliyor fakat şu anda bir yardımcı teknoloji. Yani tamamen otonom modda çalışmıyor, dolayısıyla henüz yasallaşmadı. Model X sürücüsü ise alması gereken talimatları uygulamadı ve kazaya yol açtı.

  Kaza raporları incelendi

  Konuya ilişkin açıklama yapan Tesla, sürücüye hem görsel hem de sesli olarak kaza öncesi uyarıların yapıldığını fakat kayıt verilerine göre sürücünün bunlara uymadığını dile getirdi. Kazadan 6 saniye önce gelen uyarılara kulak asmayan şoförün bu ihmali ölümüne yol açtı.

  Tesla daha önce yaptığı uyarıyı bir kez daha yaparken, Autopilot teknolojisinin bütün kazaları tahmin edemeyeceğini, sadece yolları genel manada daha güvenli hâle getirdiğini dile getirdi. Dolayısıyla şu anda en azından teknoloji tamamen gelişene kadar Tesla sürücülerinin biraz daha dikkatli olması gerekiyor.

  Ölümcül Tesla model X kazasında Autopilot devredeydi fakat görmezden gelindi başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Ölümcül Tesla model X kazasında Autopilot devredeydi fakat görmezden gelindi başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Ölümcül Tesla model X kazasında Autopilot devredeydi fakat görmezden gelindi başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?