Tekno Kenar

  Pazar lideri Apple batma riskiyle karşı karşıya!

  Apple çıkardığı FaceTime ve iMessage uygulamaları yüzünden zor günler geçiriyor. Patent şirketiyle başı dertte olan Apple hatayı kabul etmeyip haklı olduklarını iddia ediyor.

  Pazar lideri Apple batma riskiyle karşı karşıya!

  2012 yılında Apple tarafından çıkarılan iMessage ve FaceTime uygulamaları, aynı yıl mahkemelik olmuştu ve Apple patent şirketinin teknolojisini kullandığı gerekçesiyle yüksek maliyetli cezalara mahkûm bırakılmıştı. Lisans almadan kullandığı gerekçesiyle görüntülü görüşme uygulaması olan FaceTime yüzünden 368.000.000 Dolar ödemek zorunda kalan Apple firması, cezayı kabul etmeyip temyiz yoluna gitti.

  Ceza daha da katlandı!

  Temyizden umutlu olan Apple ikinci şoku yaşadı. 368 Milyon Dolar olan borç, 625 Milyon Dolar olarak geri döndü. Tekrar görülen davada yine haksız bulunan Apple’ın cezası neredeyse iki katına çıktı. VirnetX patent şirketi avukatlarının yanlış ithamlarda bulunduğunu dile getiren Apple kendini bir türlü aklayamadı.

  Uygulamaların kullanımı engellenecek!

  Hatasını kabul etmeyip uygulamanın kullanımında ısrarcı olan Apple’a ikinci bir dava açmayı planlayan VirnetX yetkilileri, 190 Milyon Dolar tazminat davasına ek olarak uygulamaların kapatılmasını istiyor. Pazar liderinin itibarını zorlayacak olan bu dava önümüzdeki hafta açılacak olup Apple’ın yine canını sıkacak gibi görünüyor. Sermayeyi zorlayacak olan bu rakamların ve uygulamanın kabul edilir bir tavır olmayacağı kesin görünüyor. 2012 yılında Samsung tarafından Apple’a ödenen 1 Milyar Dolarlık tazminatın 5 cent’lik bozuk paralarla 30 tır şeklinde ödendiğini hatırlarsak, teknoloji devinin de kendi başına gelen bu cezaya sessiz kalmayacağı düşünülüyor.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Pazar lideri Apple batma riskiyle karşı karşıya! başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Pazar lideri Apple batma riskiyle karşı karşıya! başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Pazar lideri Apple batma riskiyle karşı karşıya! başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?