Tekno Kenar

  uTorrent nasıl kullanılır?

  uTorrent nasıl kullanılır, torrent indirmek ve yüklemek için neler yapılmalıdır?

  uTorrent nasıl kullanılır?
  Torrent kelimesi pek çok kişiye korsan ve illegal içeriği çağrıştırsa da torrent programlarını aslında gayet yasal amaçlarla kullanmak da mümkün. uTorrent bu konuda oldukça başarılı bir program iken, yüzbinlerce içeriğe bu şekilde ücretsiz erişme şansınız var. Peki uTorrent nasıl kullanılır?

  uTorrent nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

  Yapmanız gereken ilk şey tamamen ücretsiz olan uTorrent’i indirip bilgisayarınıza kurmak. Kurulum sırasında kullanıcı sözleşmesini kabul ederken yavaş ilerleyin çünkü bu sırada size çeşitli reklam uygulamalarını da yüklemeyi teklif ediyor. Bunları reddetmenizi tavsiye ederiz.

  Torrent indirmeye başlamak için bir kaynak bulun

  Ardından çeşitli torrent kaynakları bulmanız gerekiyor. İnternet üzerinde çok sayıda müzik, kitap, film ve oyun arşivi yer alırken, uTorrent kullanarak her türlü .torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Dosyalarınızı seçin

  Torrent dosyaları aynı anda çok sayıda indirilebilir. Dolayısıyla hız sorununuz varsa, önce sırayla indirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için programda istediğiniz indirmeye sağ tıklayıp ‘Duraklat’ diyerek indirmeye ara verebilir, istediğiniz zaman tekrar başlatabilirsiniz.

  Ayrıca eğer program İngilizce olarak kurulduysa, Preferences kısmından dil seçeneğini Türkçe olarak işaretlemeyi unutmayın.

  uTorrent programında durumu kontrol edin

  uTorrent arayüzünde Torrentler kısmına tıkladığınızda, o anki indirmelerinizin ve dosyaların durumunu görebilirsiniz. Dosyanın ne kadarının indiği, kaç saati kaldığı ve indirme hızı gibi bilgiler burada yer almaktadır.

  uTorrent magnet linkleri anlamak

  Torrent dosyalarının yanı sıra magnet linkleri kullanmak da mümkün. Bunlar da aynı mantıkla çalışıyor fakat ekstra bir dosya indirmek yerine, tıklar tıklamaz açılıyorlar.

  Magnet linkler her dosya tipini içerebileceği gibi, tıkladığınız anda otomatik olarak uTorrent açılır ve dosya inmeye başlar.

  uTorrent indirmelere öncelik verme

  Eğer aynı anda iki dosya birden indiriyorsanız, önceliğin hangisine verileceğini seçebilirsiniz. Özellikle çok sayıda dosyayı bilgisayar başında olmayacağınız bir süre indirmeye bırakacaksanız, bu tavsiye edilen bir özelliktir.

  uTorrent veri kullanımını sınırlama

  Eğer torrent indirirken internet kullanmaya devam edecekseniz, dosyaların inme hızına limit koyabilirsiniz. Bunun için inen torrente sağ tıklayın ve ‘Bant genişliği ataması’ kısmına gelin. Buradan indirme ve gönderme hızlarına istediğiniz değeri atayabilirsiniz.

  uTorrent seed sağlayın

  Torrentler seed denilen P2P bir sistemle çalışır. Yani her dosya indiren, aynı zamanda başkalarına sunucu görevi görür. Bir torrent dosyasında seed olmazsa, indirme başlamayacaktır. Dolayısıyla indirme bittikten sonra seed yapmaya devam edin, listeden silmeyin ve başkalarının da dosyadan faydalanmasını sağlayın.

  UTorrent nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu yazıda programla ilgili bilinmesi gereken bazı özellikleri aktarmaya çalıştık. Yukarıdaki bilgilerle programda daha birçok özelliği keşfedebilirsiniz.

  uTorrent nasıl kullanılır? başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  uTorrent nasıl kullanılır? başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  uTorrent nasıl kullanılır? başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?