Yandex, Google'a Açtığı Davayı Kazandı!

Geçtiğimiz aylarda ünlü arama motoru Yandex, Google'a android işletim sistemi yüzünden dava açmıştı. Mahkeme Rusya'da sonuçlandı. Görüşülen davada Yandex haklı bulundu.

Yandex, Google'a Açtığı Davayı Kazandı!
Yandex, Google'a Açtığı Davayı Kazandı! Tekno Kenar

YANDEX'İN HAKLI DAVASI

Bilindiği üzere Android işletim sistemi açık kaynak olarak teknoloji pazarında yer alıyor. Android'in açık kaynak olarak ifade edilmesi pek çok teknoloji firması için bu işletim sistemini seçmesindeki en önemli etken oldu. Zira Android işletim sistemini kullanan firmalar telif hakkı ödemek zorunda kalmamakta. Arama motoru olarak bildiğimiz Yandex, bazı firmalar için android işletim sistemini kullanarak akıllı telefon üretmeye başladı. Ancak Yandex'in kullandığı Android işletim sistemiyle birlikte telefona Google'ın üretmiş olduğu sistem araçları da ekledi. Yandex haklı olarak açık kaynak olmasına rağmen Google araçlarının dayatıldığı bu işletim sistemini mahkemeye taşıdı.

AÇIK KAYNAK İHLALİ

Google, açık kaynak olmasına rağmen Android işletim sistemine hava durumu, one drive, tarayıcı, mail gibi kendi ürettiği sistem araçlarını yükledi. Google'ın kendi ürettiği bu sistem araçlarını Android işletim sistemine yüklemesi açık kaynak ihlali olduğu için suç olarak kabul ediliyor.

GOOGLE'A AĞIR CEZA!

Yandex'in Google'a açmış olduğu dava geçtiğimiz gün sonuçlandı. Rusya'da görüşülen davada Yandex haklı bulundu. Rus Federal Anti Tekel Servisi rekabere aykırı olduğu gerekçesiyle Google'a 6.75 milyon dolar para cezası verdi. Yandex'in haklı olarak kazandığı bu dava, diğer teknoloji firmaları için yol gösterici olabilir. Zira Yandex'le aynı durumda olan birçok teknoloji firması bulunmakta.

Yandex, Google'a Açtığı Davayı Kazandı! Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

Yandex, Google'a Açtığı Davayı Kazandı! Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
Android Animoji Uygulamaları Gerçek mi?
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün
iPhone X Animoji (Emoji) ile Karaoke Yapmak Mümkün