Tekno Kenar

  Yapay zeka bu kez parfüm hazırlayacak

  Paylaşılan bilgilere göre IBM ve Symrise, parfüm hazırlayabilen bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor.

  Yapay zeka bu kez parfüm hazırlayacak

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan hayatında önemli bir yere sahip olmaya başlayan yapay zeka sistemleri, pek çok noktada tercih edilebiliyor. Üretim aşamasında, kontrol noktalarında ve yazılım temelinde yapay zeka kullanımına rastlamak mümkün. Özellikle akıllı telefonlar ile birlikte çok daha sık kullanılmaya başlanan yapay zeka sistemleri, bu kez çok daha farklı bir haber ile gündemde. Paylaşılan bilgilere göre IBM ve Symrise, parfüm hazırlayabilen bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor. Bir nevi parfüm üretecek olan sistem, güzel kokulu seçeneklerin var olmasını sağlayacak.

  Yaratıcı bir parfüm yaratılması hedefleniyor

  Symrise, şu anda koku ve esans gibi konular üzerinde uzman bir marka. Bunun yanında yapay zeka gibi AR-GE çalışmalarına önem veren IBM, Symrise’ın deneyiminden faydalanarak etkili bir sistem hazırlamayı hedefliyor. Dev ikili, geliştirilecek olan Philyra adındaki yapay zeka ile parfüm sektöründe bir ilke imza atacak. Daha önce yapa zeka kullanan pek çok farklı sistem gündeme gelmişti. Ancak bu sistemlerin koku gibi duyu organları ile algılanması elzem olan konularda çalıştığına sıkça rastlamak pek mümkün değil.

  Makine öğrenme teknolojisi ile donatılan Philyra, şu ana dek üretilen 1.7 milyonu aşkın formülü ve müşterilerin üretilen parfümlere karşı geri dönüşlerini inceleyecek. Veriler sonucunda yeni bir parfüm kokusu hazırlayacak olan yapay zekanın çoğunluğun beğenebileceği bir parfüm üretmesi bekleniyor. Nitekim eğer başarı sağlanırsa hem parfüm sektörü hem de teknoloji dünyası açısından büyük bir başarıya imza atılacak.

  Amaç, yapay zekanın kozmetikte de etkili olduğunu göstermek

  Philyra’nın kısa sürede farklı parfümler hazırlaması elbette beklenmiyor. Projedeki amaç, daha çok yapay zekanın kozmetik gibi farklı alanlarda da kullanılabileceğini gözler önüne sermek. Bu açıdan Philyra, önemli bir işe imza atacak gibi.

  [Toplam:2    Ortalama:5/5]

  Yapay zeka bu kez parfüm hazırlayacak başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Yapay zeka bu kez parfüm hazırlayacak başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Yapay zeka bu kez parfüm hazırlayacak başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?