Yumuşak Vücütlu Robot Yapıldı.

Karşılarına çıkan her türlü engelde sıkışma, büzüşme ve kendilerini ezme gibi özellikleriyle engelden kurtulma yeteneklerine sahip olan ahtabotları hepimiz uzaktan tanırız. Bu yetenekli arkadaşımızdan eşinene araştırmacılarda dünyanın tamamen yumuşak bir gövdeye sahip olan ilk robotunu üretmeyi başardılar.

Yumuşak Vücütlu Robot Yapıldı.
Yumuşak Vücütlu Robot Yapıldı. Tekno Kenar

Avuç içi büyüklüğünde olan bu küçük Octobot(Ahtabot)’un vücudunun yapımında 3B yazıcılar ve silikon kullanıldı. Esnek robot denemelerinde robotların pil ve kablolar gibi yerlerinde sert maddeler kullanılması nedeniyle tam anlamıyla başarılı olamamışlardı. Tüm bu denemelere karşı Octobot güç olarak küçük miktarlarda bulundurduğu hidrojen peroksit molekülü rezervini kullanıyor. Hidrojen peroksit platin parçaların üzerinden akarken reaksiyonlarla bir gaz ortaya çıkarıyor ve bu gazla doğru orantılı olarak robotun kolu esneyerek hareket olayı gerçekleşiyor.

Gazın 3D olarak çıkarılmış hava basınçlı hazneden geçtiğini açıkladı çalışmayı yayınlayan Nature. Ayrıca bu hazneler 8 kolunu birbirine bağlanmasını sağlıyor. Kolun esnemesi ile robotun su içindeki itki gücünü oluşturan temel faktör.

Projenin başındaki araştırmacılar Octobot un içinde bulundurduğu yakıt ile sadece 4 ila 8 dakika arasında yettiğini ve henüz istenilen yere yönlendirmede sıkıntı duyduklarını ve istenilen tam seviye ulaşamadıklarının altını çizdiler.

Bir roboto göz vermek için çeşitli sensörler vardır. Bu konudada octobota çeşitli sensörler ekleyerek robotun çevresindeki engelleri algılayarak bu engellere takılmadan devam edebilmesi için çalışmalara başladıklarını söyleyen araştırmacılar, octobotun tamamen otonom hale getirmek istediklerini söylediler. Bu şekilde robotun askeri alanda ya da arama- kurtarma alanında kullanılabileceğini bunun için robotun işlevlerinin değiştirilebileceğini söylediler.

Yumuşak Vücütlu Robot Yapıldı. Başlıklı İçeriğe Yorum Yap!

Yumuşak Vücütlu Robot Yapıldı. Yorum
Kalan karakter sayısı : 500
GÜNCEL TEKNOLOJİ HABERLERİ X
Bilgisayardan Instagram Mesaj Atma
Bilgisayardan Instagram Mesaj Atma
Facebook Yüz Tanıma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?
Facebook Yüz Tanıma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?