Tekno Kenar

  Google Android 4.0 için önemli karar

  Google, Android 4.0 sürümü için Google Play hizmetlerini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

  Google Android 4.0 için önemli karar

  Google tarafından geliştirilen ve kendi döneminde oldukça popüler olan Android 4.0 sürümü için sona yaklaşıldı. Teknoloji devi, almış olduğu karar ile birlikte söz konusu versiyon için Google Play hizmetlerini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor. Bu sürüme sahip cihazlarda ne yazık ki Play hizmetleri kullanılamayacak. Böylelikle Android 4.0 Ice Cream Sandwich adına sunulmakta olan uygulama desteği de kesilmiş olacak.

  Eski Android işletim sistemlerini devre dışı bırakmaya başlayan Google, böylelikle hem kullanıcıları yeni versiyonlara geçmeleri için teşvik ediyor hem de yeni sürümler için daha geniş bir zaman ayırmayı amaçlıyor. Aslına bakılırsa destek kesilecek denilse de az da olsa güncelleme görme şansımız bulunuyor. Bunun için uygulama geliştiricilerinin tavrı da önem teşkil ediyor.

  En popüler Android sürümü

  Gelen haberlere bakacak olursak en popüler Android sürümünün Android 7.0 olduğunu söyleyebiliriz. Geniş bir benimsenme oranı yakalayan bu sürüm, dünya genelinde en çok kullanılan Android versiyonu olarak tanımlanıyor. Geniş uyumluluk desteği ile birlikte bu başarıyı yakalayan bu sürüm, aynı zamanda pek çok üreticinin devreye girmesiyle geniş bir kullanım oranı yakalıyor.

  Kullanıma oranı açısından Android 7.0’yı Android 6.0 ve Android 8.0 sürümleri takip ediyor. Bu versiyonlara oranla epey az bir kullanım oranına sahip olan Android 4.0, desteğin kesilmesiyle birlikte bu oranı da kaybedebilir.

  Şimdi ne olacak?

  API 14 ve API 15 desteğini de sonlandıracak olan Google, böylelikle Android 4.0 destekli uygulamalar için güncellemelerin yayınlanmasını da bir nevi engellemiş olacak. Bu kararı uygulayacak olan geliştiriciler, kullanıcıların yeni sürümlere geçiş yapmalarında da öncü olacaklar. Şu anda Android 4.0 sürümünün yüzde 0,3 oranında kullanıma sahip olduğu biliniyor.

  Google Android 4.0 için önemli karar başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Google Android 4.0 için önemli karar başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Google Android 4.0 için önemli karar başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?