Tekno Kenar

  Karanlıkta telefon kullanırken buna dikkat edin

  Akıllı telefonlar ve internetin yaygınlaşması ile geceleri uyumadan önce sosyal medyaya hepimiz bir göz atarız. Aman dikkat gözünüz kör olabilir. Detay haberimizde…

  Karanlıkta telefon kullanırken buna dikkat edin

  İngiltere’de 40 ve 22 yaşındaki iki bayan doktora göz şikâyeti ile gitti. Yapılan tetkik ve tahliller sonucu ikisinin de geçici körlüğe yakalandığı tespit edildi. İki hasta üzerinde de yoğunlaşan doktorlar bunun sebebini araştırmak için hastalara bazı sorular yöneltti. Bu hastaların ikisinin de geceleri uyumadan önce karanlık ortamda telefonlarını kullandığı tespit edildi. Fakat temel sorun bu değildi. Çünkü iki bayanın da bir gözü sorunluydu. Bu konu üzerinde yoğunlaşan uzmanlar hastaların telefonlarını tek gözleri ile kullandığını yani bir gözünü kapattıklarını da öğrendi. İki gözün farklı davranışlar sergilemesi bu kişilerde geçici körlüğe sebep olduğu teşhisi kondu.

  Gözlere farklı ışığa maruz kaldı

  Hastalar bu işlevi yaparken hiç farkında olmazlar fakat gözlerden biri telefonun ışığı ile aydınlanırken diğeri ise kapalı olduğu için karanlık durumda kalıyor. Kullanıcılar bunu neredeyse her gece uzun süre yaptıkları için geçici körlüğe sebep oluyor. Fakat doktorlar açıklama yaparak geçici körlüğün zararlı olmadığını ve bir tavsiyede bulunarak telefonlarınızı tek gözle kullanmayın şeklinde uyarı yaptı.

  Karanlıkta telefon kullanırken buna dikkat edin başlıklı içeriğe yorum yapmak ister misin?
  Karanlıkta telefon kullanırken buna dikkat edin başlıklı haberimizde 0 yorum var.

  Karanlıkta telefon kullanırken buna dikkat edin başlıklı haber için hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu yapmaya ne dersin?